KLUB WĘDKARSKI

wedkaW naszym Ośrodku prężnie funkcjonuje kółko wędkarskie. Zamysł jego powstania zrodził się kilka lat temu podczas wyjazdu kolonijnego naszych wychowanków na Mazury do miejscowości Kłębowo. Wtedy właśnie, gdy próbowałem wędkować, spotkało się to z ogromnym zainteresowaniem dzieci uczestniczących w koloniach. Dlatego postanowiłem stworzyć kółko wędkarskie działające na terenie MOS nr 3. Jego działalność ma na celu nie tylko naukę wędkowania, młodzież podczas spotkań w ramach kółka wędkarskiego zdobywa wiedzę w zakresie ochrony środowiska naturalnego, problematyki jego zanieczyszczenia , poznaje formy ochrony środowiska na przykładzie województwa łódzkiego, a także aktywnie działa na rzecz jego ochrony.

wedka2Oczywiście nieodzownym elementem funkcjonowania kółka wędkarskiego są wyprawy wędkarskie. Dokumentem uprawniającym do wędkowania jest „karta wędkarska”. Aby wychowankowie mogli ją posiadać, muszą najpierw zdać egzamin ze znajomości przepisów wędkarskich a także chronionych w Polsce gatunków ryb. Co roku wiosną przed rozpoczęciem sezonu wędkarskiego nowi wychowankowie zdaja egzamin na kartę wędkarską by móc później wędkować.

wedka3Gdy wychowankowie pomyślnie zdadzą egzamin mogą brać udział w organizowanych w ramach kółka wędkarskiego wyprawach. Są to wycieczki jednodniowe, lub dłuższe połączone z noclegiem pod namiotami. Wędkujemy najczęściej w kilku sprawdzonych miejscach. Nad Zalewem Sulejowskim w miejscowości Barkowice Mokre, gdzie wiosną bardzo dobrze biorą  leszcze, nad jeziorem Jeziorsko w porcie jachtowym w Pęczniewie, gdzie jesienią łowi się okonie, oraz nad rzeką Ner w okolicach jego ujścia do Warty. Rzeka Ner to rewelacyjne miejsce do wędkowania przez cały rok, występują tam wszystkie gatunki ryb. Odwiedzamy również port jachtowy w Kościankach nad zalewem Jeziorsko. W trakcie tych wypraw możemy nie tylko wędkować, ale także podziwiać piękno otaczającej nas przyrody, fotografować ją, miło spędzać czas przy ognisku. Czasem organizujemy również spływy kajakowe, najczęściej rzeką Wartą i rezerwatem ornitologicznym „Jeziorsko”.

wedka4Jest to niezapomniane przeżycie, ponieważ rezerwat „Jeziorsko” jest dzikim nieuregulowanym odcinkiem rzeki Warty dostępnym tylko dwa miesiące w roku i tylko dla osób posiadających kajaki. Często odwiedzanym przez nas miejscem jest przystań kajakowa w miejscowości Włyń, gdzie bardzo dobrze biorą płocie. We Włyniu nawet początkujący wędkarze zawsze coś złowią.

Fotorelacje z naszych wypraw zamieszczamy na stronie facebookowej naszego ośrodka.